اخبار داغ

پرفروش ترین آلبوم های موسیقی سال ۹۷ مشخص شد

همانطور که می دانید در صنعت موسیقی ایران، اگر بتوانیم برای این چرخش مالی بی در و پیکر عنوان صنعت را قائل بشویم، دوره پر فراز و نشیبی را طی می‌کند. تا همین چند سال پیش آمارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانگر صدور مجوز برای بیش از هفتصد آلبوم در سال بود که که تقریبا سه چهارم این مقدار به بازار مصرف می‌رسید. اما الگوی مصرف در نتیجه هزینه‌ها و درآمدها تغییر پیدا کرده است. تغییر الگوی مصرف از آلبوم به تک آهنگ باعث شده است که تولیدکنندگان آثار موسیقی امسال، تقاضای مجوز برای بیش از ۴۰۰۰ هزار تک آهنگ از وزارت ارشاد دارند در حالی که آلبوم‌هایی که به بازار رسیده‌اند عددی کمتر ۲۵۰ را نشان می‌دهد. بیش از ۲۷۰۰ اجرای صحنه‌ای و تعداد نامعلومی اجراهای ارگانی و در کنار آن بالا رفتن ارزش بلیت‌های کنسرت، خروجی در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای ده تهیه کننده اول به ارمغان آورده است. اما برای آن دسته از علاقه‌مندان خاص و نکته بین موسیقی،هنوز هم تعداد و میزان فروش آلبوم های یک خواننده،یک معیار ملموس برای آگاهی از میزان استقبال مردم از یک اثر است. در این گزارش نیم نگاهی به پرفروش‌ترین آلبوم های چند ماه اخیر و تازه ترین آثار منتشر شده در حوزه موسیقی می اندازیم که در این میان رقابت تنگاتنگی بین آلبوم “ابراهیم” محسن چاووشی و آلبوم “ایران من” همایون شجریان شکل گرفت، درادامه با ایران اسپاتیفای همراه باشید.

 آلبوم «ابراهیم» محسن چاوشی :

طی  آمارهای به دست آمده آلبوم جنجالی «ابراهیم» کماکان بی رقیب است، آلبومی که گمان می‌رفت مجوز آن صادر نشده و پخش آلبوم به صورت غیر مجاز صورت گیرد اما در نهایت مجوزهای لازم صادر شد و پخش رسمی آلبوم در ایران انجام شد. هیچ‌کدام از قطعات آلبوم قبلا به صورت تک‌آهنگ وارد بازار نشده که این مساله بر جذابیت آلبوم افزود. این آلبوم شامل ۶ تک آهنگ با نام های: «بِبُر به نام خداوندت»، «در آستانه پیری»، «همراه خاک ارّه»، «لطفا به بند اول سبابه ات بگو»، «ای ماه مهر» و «جهان فاسد مردم را» است.
در این آلبوم با ترانه‌های حسین صفا و نیز تنظیم‌های محسن چاوشی، فرشاد حسامی و شهاب اکبری و با نوازندگی عادل روحنواز و میثم مروستی و توحید نوری، ۱۱ شهریور ۹۷ منتشر شد.
تعداد قطعات آلبوم در ابتدا ۸ قطعه و پس از دریافت مجوز ارشاد به ۶ قطعه کاهش یافت؛ ۲ قطعه از این آلبوم در داخل ایران فقط به صورت مجازی و از سامانه ۷۸۰، بیپ تیونز و در نسخه فیزیکیِ خارج از کشور آلبوم منتشر شد.
محسن چاوشی در این آلبوم فضاهای جدیدی را تجربه کرده‌است. ابراهیم از نظر فضای هنری متفاوت با آلبوم‌های گذشته چاوشی است.
اما قطعاتی که در آلبوم ابراهیم منتشر شد به این شرح است.

و عشق جوخه اعدام است

قطعه«ببر به نام خداوندت»همان قطعه ای است که باعث شد نام این آلبوم« ابراهیم» باشد. این قطعه مانند دو آهنگ «خوزستان» و « امیر بی گزند» با نوایی جز صدای چاوشی شروع می شود. ترانه این قطعه در هم پیچیده از مضامین و ذهنیت های متفاوت است. این قطعه را با یک بار شنیدن نمی توان قضاوت کرد، چندباره آن را بشنوید.

لگد زدند به شیری که صبر غرش او بود

قطعه «در آستانه پیری» همان قطعه ای است که محسن چاوشی بعد از نه گفتن دفتر موسیقی، قسمتی از آن را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. شاید به همین دلیل«لگد زدند به شیری که صبر غرش او بود» عبارت آشناتری از این آلبوم برای مخاطبان باشد. تشبیه های این ترانه به همراه صدای چاوشی و موسیقی، یکی از قطعاتی است که شاید بتوان گفت اجتماعی ترین ترانه این آلبوم است.

از آسمان بودن بسیار دلگیرم

یک موسیقی آرام که انتظارش را نداریدآغاز گر قطعه «همراه خاک اره»است. چاوشی خود این قطعه را آرام آغاز می کند و به مخاطب فرصت می دهد شعر را بچشد. صدای گیتار الکتریک در بیشتر قسمت های این قطعه به گوش می رسد. چاوشی ترانه دردناک این شعر را باحوصله می خواند، بدون هیچ عجله ای آن را به اوج می برد و باز آن را به بستر قبلی اش برمی گرداند.

دلم دف است نیستانا

چاوشی بی مقدمه به سراغ قطعه« جهان فاسد مردم را» می رود. او می خواند و دف همراهی می کند و صدای پیانو می آید. او می خواهد در این قطعه با ارجاع به برخی عبارت های عامیانه و گاه تشبیه ها تصویر بسازد. ۳ دقیقه و ۳۴ ثانیه این قطعه آن قدر زود می گذرد که بعد از تمام شدن آهنگ هنوز منتظر ادامه آن هستید،… اما انتظار بی فایده و این قطعه به پایان رسیده است.

مهمانان ناخوانده «ابراهیم»

اشعار دو قطعه ای که مجوز نگرفتند اما به آلبوم اضافه شدند، از کتاب شعر «منجنیق»حسین صفا ست. نام این دو قطعه «تو در مسافت بارانی» و «ما بزرگ و نادانیم» است که در ادامه از آن ها هم نوشتیم. چند روز پیش هم آهنگی به نام «مسلخ» از محسن چاوشی که به موضوع قاچاق جنسی دختران ایرانی در دبی پرداخته بود، لو رفت.

آلبوم «ایران من» از همایون شجریان:

همایون شجریان پس از موفقیتهای بزرگی همچون پروژه سی و آلبوم‌هایی مثل خداوندان اسرار این بار با «ایران من» آمده است. همکاری با سهراب پورناظری انتخاب اول سال‌های اخیر همایون بوده و به نظر می‌رسد این همکاری به مراحل خوبی رسیده است. دموی آلبوم تازه همایون حاکی از آن است که موفقیت دیگری در کارنامه هنری وی ثبت خواهد شد. در این دمو آهنگ «نوروز» که به مناسبت ایام عید منتشر شده بود شنیده می‌شود.
محمدرضا شجریان که باید او را از معدود اسطوره هایی دانست که در زمان حیاتش اسطوره شد؛ اگرچه نماد موسیقی اصیل ایرانی است؛ اما در تمام کارهایش می توان نوآوری را مشاهده کرد و از آن طرف، «کیخسرو پورناظری» نیز در آن سال ها مبدع حرکاتی نوین در موسیقی شد که از هر کدام شان که بگذریم؛ شهری کردنِ تنبور را نمی توانیم نادیده بگیریم. فرزندان این دو هنرمند که سال هایی از عمر خویش را در همان مسیر متداول موسیقی حرکت کردند؛ بعد از مدتی به سمت تجربه کردن رفتند و ابایی از این نداشتند که «ناخلف» خوانده شوند. آنان که می توانستند راهِ آرامِ گذشته را ادامه دهند؛ ناگهان با پیچ و تابی به اندیشه های شان، بسیاری را حیران از این همه اتفاقی کردند که در موسیقی شان رقم زدند. دوستداران گذشته شان عقب کشیدند.
«ایران من »، آلبوم جدید همایون شجریان با آهنگسازی سهراب پورناظری است.«آلبوم امشب کنار غزل‌های من بخواب» آخرین اثری است که همایون شجریان پیش از این منتشر کرده بود.آلبوم ایران من شامل ۱۲ قطعه آواز و تصنیف است و در آن از سروده‌های شاعران کهن و معاصر مثل فردوسی، سعدی، خواجه شمس‌الدین محمد، اسحاق انور، پوریا سوری و اهورا ایمان بهره گرفته شده است.در این آلبوم علاوه بر نوازندگان متبحر ایرانی، تعدادی نوازنده خارجی نیز حضور دارند و بخش‌هایی از ضبط این پروژه در خارج از ایران انجام شده است.
در این اثر دلنیا آرام به عنوان خواننده سوپرانو حضور داشته و از نوازندگان آن می‌توان به تهمورث پورناظری، آزاد میرزاپور، حسین رضایی‌نیا، آتنا اشتیاقی، استفانی بیبو، سارا چازین و گابریل بیستلین اشاره کرد.«مقدمه قلاب و آواز قلاب»، «تصنیف قلاب»، «آواز من کجا باران کجا»، «خوب شد»، «اسفند»، «نوروزخوانی»، «نوروز»، «ابر بهار»، «کمانچه، مقدمه و آزوار مرگ اسفندیار»، «مرگ اسفندیار» و «ایران من» قطعات این آلبوم هستند.

 

پاسخی بگذارید