اخبار داغ

مقایسه اسپاتیفای و اپل موزیک برای کابران ایرانی

چندی پیش دعوایی بین سرویس موسیقی «اسپاتیفای» (Spotify) و اپل بر سر نحوه‌ی پرداخت حق اشتراک درگرفت که بسیاری آن را به تلاش اپل برای تحت فشار قرار دادن جدی‌ترین رقیب سرویس موسیقی خودش یعنی «اپل موزیک» تعبیر کردند.
با وجود این‌ که در ظاهر هر دوی این سرویس‌ها شباهت‌های زیادی به هم دارند ولی شاید تفاوت‌های آن‌ها بیشتر از شباهت‌هایشان باشد که در زیر به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.
تقریبا تمام سرویس‌های استریم موسیقی تلاش می‌کنند ذائقه‌ی موسیقی شما را درک کنند و بر اساس آن آهنگ‌ها و آلبوم‌های جدیدی را به شما پیشنهاد کنند.
اگرچه اسپاتیفای فعالیتش را خیلی قبل‌تر از اپل موزیک شروع کرده است. اما آرشیو حجیم موسیقی‌ها در پلتفرم آیتونز، سرمایه‌ای بود که از همان ابتدا اپل موزیک را همراهی می‌کرد.
در‌حال‌حاضر، آرشیو موسیقی اسپاتیفای از ۳۵‌ میلیون ترانه تشکیل شده است و روزانه ۲۰‌ هزار ترانه‌ی جدید به آرشیوشان افزوده می‌شود.
در حالی که اپل موزیک از آرشیو قدرتمند آیتونز بهره می‌برد، ؛ آیتونزی که از گذشته مورد توجه هنرمندان و خوانندگان بسیاری در سراسر نقاط جهان ازجمله هنرمندان ایرانی قرار داشته است. که ۵۰ میلیون ترانه در سرویس اپل موزیک قرار دارند.
هم چنین اپل موزیک افزون‌بر بهره‌مندی از آرشیو کامل آلبوم خوانندگان مطرح ایرانی، ترانه‌‌های هنرمندان ایرانی کمتر‌ شناخته‌شده را نیز در خود جای داده است.
که موجب شده تا در قسمت For You ترانه‌های باب‌طبع شما را شناسایی و معرفی می‌کند، بعضا خوانندگانی را پیشنهاد دهد که پیش‌تر شناختی از آن‌ها نداشته‌اید؛ اما با گوش‌سپردن به آثارشان، به ترانه‌هایشان علاقه‌مند می‌شوید.
و اگر جزو افرادی هستید که دائما به‌دنبال نسخه‌های مختلف و ریمیکس‌شده‌ی آهنگ‌ها می‌گردید، قطعاً اپل موزیک گزینه‌های بیشتری را در اختیارتان قرار خواهد داد.
بنابراین با یک‌ جمع‌بندی ساده، می‌توان به برتری اپل موزیک نسبت‌ به اسپاتیفای در زمینه‌ی آرشیو موسیقی پی‌ برد.

مهدی فرهادی

پاسخی بگذارید